به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سرقت دریچه‌های فلزی یکی از چالش‌های شرکت آب‌ و فاضلاب طی سال‌های گذشته بوده است. یک شرکت دانش بنیان دریچه‌های بتنی تقویت شده با نانوذرات ساخته و در اختیار شرکت آب‌ و فاضلاب قرار داده است.

علی شفیعیون، مدیرعامل شرکت گفت: دریچه های آب و فاضلاب تهران مدت‌هاست با مشکل سرقت دریچه‌های فلزی روبرو بود که این مشکل با دانشگاه صنعتی شریف مطرح شد. پس از طرح مسئله، کار روی ساخت دریچه‌های بتنی در این دانشگاه آغاز شد که در نهایت دریچه‌های بتنی سبک و مقاوم تقویت شده با نانوذرات تجاری‌سازی شد.

وی گفت: با تولید این محصول، دریچه‌های بتنی سرقت نمی‌شوند و در نتیجه مشکل اولیه شرکت آب‌ و فاضلاب حل شد. ما برای توسعه این دریچه‌ها باید چند مورد را درنظر می‌گرفتیم. اول این که دریچه‌ها باید سبک باشند، نسبت به تابش نور خورشید مقاوم بوده و در برابر  نفوذ آب و گاز نیز بتوانند مقاومت بالایی داشته باشند. چرا که نفوذ آب و گازها به دلیل ایجاد یون‌هایی در بتن موجب زوال ساختاری دریچه می‌شود. از این رو از نانوذرات استفاده کردیم به طوری که نفوذپذیری دریچه‌ها نسبت به آب و گاز تقریبا به صفر نزدیک شده است.

مدیرعامل شرکت درباره عرضه این محصولات به بازار گفت:در یکی از قراردادها ۵ هزار دریچه در مدت ۵ ماه تولید و در اختیار شرکت فاضلاب تهران قرار داده شد.

شفیعیون از به کارگیری نانوذرات در تقریبا تمام محصولات تولیدی این شرکت خبر داد و افزود: این امکان وجود دارد که دریچه‌ها را بر اساس سفارش مشتری تولید کنیم. افزودن نانوذرات به دریچه‌ها تغییر چندانی در قیمت محصول به وجود نیاورده ولی کارایی دریچه‌ها به شکل قابل توجهی بهبود یافته است.

مدیرعامل شرکت از مذاکره با چند کشور خارجی خبر داد و گفت: با وزارت ساختمان نیجریه و همچنین عراق مذاکراتی انجام شده تا این محصول به این کشورها صادر شود. البته برای صادرات با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. برای مثال برای صادرات باید تاییدیه فنی و مهندسی کشور مقصد را دریافت کنیم و ادارات آن‌ها باید ما را پذیرفته و تایید کنند. در این مسیر نیاز به همکاری مسئولان داریم تا بتوانیم تعامل موفقی با این کشورها داشته باشیم.

 

mehrnews.com